Dializa i dieta

Dlaczego dieta podczas dializ jest tak ważna?
Pokarmy dostarczają potrzebnej Tobie energii. Niezbędne składniki odżywcze po strawieniu jedzenia rozprowadza po organizmie krew. To krew dostarcza je do wszystkich komórek Twojego ciała. Z kolei komórki wydalają niepotrzebne produkty przemiany materii z powrotem do krwi. Wychwycenie tych zbędnych elementów to zadanie nerek. Gdy Twoje nerki były zdrowe pracowały bez przerwy. Usuwały zbędne substancje z krwi, później były one wydalane razem z moczem. Teraz gdy Twoje nerki przestały pracować, te zbędne produkty są usuwane przy pomocy hemodializy. Niestety, pomiędzy zabiegami mogą się one gromadzić we krwi i powodować złe samopoczucie. Dlatego musisz dokładnie kontrolować to co jesz i pijesz.

Co i  ile mogę pić?
Musisz dokładnie sprawdzać to co pijesz. Pamiętaj, że również zupy, galaretki i lody zawierają wodę, podobnie jak wiele owoców i warzyw. Winogrona, jabłka, pomarańcze, pomidory, sałata czy seler zwiększają Twoje spożycie płynów. Nadmiar płynów gromadzi się między dializami i powoduje puchnięcie, przyrost wagi, wpływa również na ciśnienie krwi i może spowodować wytężoną pracę serca. Najlepszym sposobem redukcji spożycia płynów jest zmniejszenie pragnienia wynikającego ze spożycia soli. Unikaj więc chipsów, paluszków, zawsze wybieraj produkty ubogie w sód. Możesz zmniejszyć spożycie płynów poprzez picie z mniejszych kubków i szklanek. Zamrażaj sok w woreczkach do lodu, jedz go jak lizaki. Oczywiście musisz to wliczyć do swojej dozwolonej ilości płynów. Regularnie rozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jaka powinna być Twoja sucha waga. Sucha waga, to masa po zabiegu dializowania, gdy wszystkie zbędne płyny zostały usunięte z ciała. Twoje nerki wciąż mogą być zdolne do wydalania pewnej ilości płynu. Dlatego każdy ma inną dzienną dozwoloną dawkę picia.

Jak kontrolować poziom potasu?
Potas znajduje się w wielu pokarmach, szczególnie w mleku, owocach i warzywach. Zdrowe nerki utrzymują właściwy poziom potasu we krwi, dzięki czemu serce pracuje równomiernie. Musisz pamiętać, że między dializami poziom potasu może wzrosnąć. To z kolei wpływa na tętno. Spożywanie zbyt dużej ilości potasu może być niebezpieczne. Unikaj takich owoców jak awokado, banany czy kiwi. Bardzo bogate w potas są również suszone owoce. Staraj się jeść mniejsze porcje innych pokarmów bogatych w potas. Jedz na przykład tylko pół gruszki zamiast całej, tylko małe kawałki pomarańczy i melonów. Z ziemniaków można usunąć część potasu poprze pokrojenie ich i ugotowanie we wrzątku. Produkty bogate w potas to: morele, awokado, banany, buraki, brukselki, melony, małże, daktyle, figi, kiwi, fasola półksiężycowata, mleko, nektaryny, sok pomarańczowy, pomarańcze, orzeszki ziemne, gruszki (świeże), ziemniaki, sok z suszonych śliwek, suszone śliwki, rodzynki, sardynki, szpinak, pomidory, dynia, jogurt.

Jak kontrolować poziom fosforu?
Fosfor to minerał, który znajduje się w wielu pokarmach. Zbyt wysoki poziom fosforu we krwi prowadzi do utraty wapnia w kościach. Konsekwencją tego jest osłabienie kości i wyższa podatność na złamania. Inną konsekwencją wyższego poziomu fosforu może być również świąd skóry. Bogate w fosfor są: mleko, ser, fasola, groszek, cola, orzechy i masło orzechowe. Osoby dializowane muszą ograniczyć spożywanie mleka do pół kubka dziennie. Pomocne w ograniczaniu poziomu fosforu są środki farmakologiczne wiążące fosforany. Są to leki, które działają jak gąbka. Wiążą fosfor i nie dopuszczają, by przedostał się do krwi. Zamiast tego wydalany jest z organizmu ze stolcem. Zapytaj o takie lekarstwa swojego lekarza.

Dlaczego trzeba uważać na białka?
Twoje ciało rozkłada białka w produkt przemiany materii nazywany mocznikiem. Wzrost stężenia mocznika jest niebezpieczny. Większość osób dializowanych zachęca się do spożywania jak największej ilości wysokojakościowych białek. Dają one mniej zbędnych produktów przemiany materii. Wysokojakościowe białka można znaleźć w mięsie, rybach, drobiu i w białkach jajek.

W jaki sposób ograniczyć sód?
Sód znajduje się w soli i w wielu różnych pokarmach – na przykład przechowywanych w puszkach, a także w daniach mrożonych. Zbyt duża ilość sodu wywołuje pragnienie. Jeśli pijesz więcej płynów, to Twoje serce musi pracować ciężej. Z czasem spowoduje to zbyt wysokie ciśnienie krwi i niewydolność serca. Dlatego staraj się jeść świeże pokarmy, bo one są ubogie w sód. Nie używaj też substytutów soli, ponieważ zawierają potas.

Jak kontrolować kalorie?
Kalorie dostarczają Twojemu ciału energii. Ale lekarz może zalecić Ci ograniczenie liczby spożywanych kalorii. Wtedy konieczna jest pomoc dietetyka. Możesz się zwrócić do niego o pomoc na stacji dializ. Zdarzają się też sytuacje, kiedy u osób dializowanych konieczne jest zwiększenie masy ciała – czyli zwiększenie liczby spożywanych kalorii. Dobrym źródłem kalorii są oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy a także olej krokoszowy. Używaj ich w dużej ilości do chleba, ryżu i makaronu. Bogate w kalorie są także masło i margaryna, ale tłuszcze mogą zablokować naczynia krwionośne. Używaj ich zatem rzadziej. Jeśli musisz przybrać na wadze to najzdrowszym sposobem dodania tłuszczu do diety są oleje roślinne. Cukierki, cukier, miód, dżem, galaretki – wszystko to dostarcza kalorii oraz energii, nie blokując jednocześnie naczyń krwionośnych. Te produkty nie mają też zbędnych składników. Jeśli jednak masz cukrzycę zachowaj szczególną ostrożność jedząc słodycze i koniecznie porozmawiaj z dietetykiem.

Czy można zażywać witaminy i minerały w formie suplementów?
W Twojej diecie może brakować witamin i minerałów, bo musisz unikać wielu pokarmów. Twój lekarz może przepisać Tobie jakiś suplement witaminowy i mineralny. Zażywaj wyłącznie te witaminy, które przepisał Tobie Twój lekarz.  Nie zażywaj suplementów witaminowych, które możesz znaleźć w sklepach. Mogą one zawierać szkodliwe dla Ciebie witaminy i minerały.

Źródło:  National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse (NKUDIC)

1 komentarz do tego wpisuWylij komentarz
  1. Ciekawy artykuł, szczególnie dla osób z koniecznością dializ. Podeślę go znajomej, bo akurat ma z tym problemy ;/

90 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress