Zostałeś zdiagnozowany? To przewlekła choroba nerek? Oto, co musisz wiedzieć.

1. Dobrze zapoznaj się z wynikami badań krwi i moczu.

eGFR, to szacunkowy wskaźnik filtracji kłębuszkowej, który jest miarą funkcji nerek. eGFR wyznacza się podczas badania krwi. Pamiętaj, by zbadać także poziom białka zwanego albuminą. Zbyt dużo albumin w moczu jest wczesnym objawem uszkodzenia nerek.

 

2. Zmierz ciśnienie.

Regularna kontrola ciśnienia krwi jest ważna, ponieważ wysokie ciśnienie może uszkodzić nerki. Dowiedz się jakie wartości są akceptowalne przy twojej chorobie i podejmij kroki (wraz z lekarzem), by utrzymać ciśnienie na bezpiecznym dla ciebie poziomie.

 

3. Porozmawiaj z lekarzem o dawkowaniu leków i badaniach obrazowych.

Wiele leków, zarówno tych wydawanych na receptę, jaki dostępnych bez niej, jest filtrowanych przez nerki. U zdrowego człowieka oznacza to, że są przez nie usuwane z organizmu. Gdy nerki nie pracują prawidłowo, efekt działania leków może zostać potęgowany kumulującymi się dawkami i powodować wiele dodatkowych problemów ze zdrowiem.

Jeśli lekarz zdiagnozował u ciebie chorobę nerek, ważne jest, aby pracować z nim w celu skorygowania dawek dotychczas stosowanych leków, lub wprowadzenia substytutów. Prawidłowe dawkowanie leków przy chorobie nerek pomoże w uniknięciu ich dalszego uszkodzenia.

Przy niektórych badaniach obrazowych dożylnie podaje się barwniki kontrastowe (np. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa lub angiografia), które mogą powodować uszkodzenia nerek. Jeśli planujesz takie badanie, to najpierw zasięgnij opinii swojego lekarza.

 

4. Skonsultuj się z dietetykiem.

Odpowiednia dieta ma zasadnicze znaczenie dla osób na wszystkich etapach przewlekłej choroby nerek. Najważniejsze jest ograniczenie spożywania sodu, ale dieta powinna być dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta. Umów się na konsultacje z dietetykiem specjalizującym się w chorobach nerek, by ustalić swój własny plan odżywiania.

 

5. Zrozum bliski związek, jaki wiąże serce z nerkami.

Chore nerki są zagrożeniem dla serca, a niewydolne serce może pogarszać stan nerek. Po zdiagnozowaniu choroby nerek zapytaj lekarza, jak ograniczyć ryzyko uszkodzenia serca, a jeśli już cierpisz na problemy z sercem, zapytaj jak dostosować dotychczas prowadzoną terapię.

 

6. Regularnie badaj poziom cholesterolu we krwi.

Cholesterol odkłada się w żyłach, co powoduje ich zwężanie i może prowadzić do problemów z sercem.

 

7. Rzucić palenie.

Oprócz tego, że powoduje choroby i raka płuc, palenie może skutkować również chorobami i rakiem nerek i pęcherza moczowego. Palenie spowalnia przepływ krwi do ważnych organów, powodując ich uszkodzenia. Palenie przyspiesza rozwój chorób.

 

8. Zaplanuj wizytę u nefrologa.

Większość ekspertów zgadza się, że wizyta u nefrologa jest konieczna, gdy wskaźnik eGFR jest mniejszy niż 30. Dowiedz się od lekarza jakie są możliwości leczenia niewydolności nerek. Jeśli jesteś w późnych stadiach choroby nerek (stadium 4 lub 5), poproś o informacje nt. różnych rodzajów leczenia niewydolności nerek, dzięki czemu wybierzesz ten, który najlepiej pasuje do twojego stylu życia i stanu zaawansowania choroby (np. hemodializa, hemodiafilitracja, dializa otrzewnowa, przeszczep nerki).

 

9. Załóż przetokę.

Jeśli planujesz poddanie się hemodializie, musisz się przygotować poprzez zabieg stworzenia w ramieniu dostępu do żyły. O przetokę będziesz musiał szczególnie dbać, o czym poinformuje cię lekarz.  [poczytaj także tu: „Dbajmy o przetokę!”]

 

———————————-

Opracowanie na podstawie: 

- www.kidney.org

———————————-

Zdjęcie:

- dream designs: www.freedigitalphotos.net

Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress