Stacje dializ chcą, by powierzyć im proces kwalifikacji do przeszczepu nerki

aksamit„Kwalifikację do przeszczepu nerki pacjentów dializowanych powinny prowadzić stacje dializ. Wtedy będą mogły w końcu zadbać o swoich pacjentów, a NFZ i media uczciwie ich zaangażowanie rozliczyć” — mówi dr n. med. Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska, zrzeszającej 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Nefron od dawna apeluje o wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią chorym dostęp do przeszczepów nerek. Planowana przez NFZ zmiana w zarządzeniu dotyczącym ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (z 8 kwietnia 2013), wprowadzająca odrębną procedurę finansowania kwalifikacji do przeszczepienia nerki w poradniach nefrologicznych (a także późniejszych badań okresowych), to krok w dobrą stronę, ale zdaniem Nefron – to za mało.

„By dokonać zauważalnych zmian w systemie, potrzeba dużo odważniejszych kroków” – przekonuje dr Aksamit. Nefron postuluje rozwiązanie oparte na trzech filarach:

- uporządkowanie systemu kwalifikacji pacjentów (w tym: umożliwienie przygotowania do przeszczepu pacjentów dializowanych na stacjach dializ) ,

- wprowadzenie realnej wyceny procedury kwalifikacji do przeszczepu,

- usprawnienie systemu pobierania narządów.

 

———————————

Więcej:

- www.nefron.org.pl

Zdjęcie:

- www.osod.info

5 komentarzy do tego wpisuWylij komentarz
  1. Zgadzam się z opinią Ani.
    Również uważam,że pomysł jest nie do końca przemyślany .Moi znajomi także mieli ogromne problemy z tym,żeby lekarze ze stacji d.interesowali się lub działali pod kątem wysłania ich zgłoszeń do Wawy. Sami zainteresowani walczyli o,to żeby (zrobić badania na własną rękę) itd.
    Ja akurat nie dam źłego słowa powiedzieć na mojego lekarza ze stacji d.w Rybniku,bo Dzięki niemu jestem po przeszczepie( jak i wielu innych pacjentów,których zgłosił) ale wiem,że jest spora część osób,które w owym temacie NIE mogły liczyć na pomoc ze strony personelu medycznego.

  2. nie usuwaliśmy stąd żadnego komentarza

  3. Dziękuje

  4. Czy mogę się dowiedzieć czemu mój komentarz został usunięty???

  5. Ja osobiście nie uważam, że to dobry pomysł. Przeszczep miałam ładnych parę lat temu i na mojej stacji dializ nikomu nie zależało, żeby mnie zakwalifikować do przeszczepu z wyjątkiem mnie….. Niestety taka jest prawda. Po wykonaniu szeregu niezbędnych badań wręcz błagałam o zgłoszenie (bardzo źle znosiłam dializoterapie). Będąc w ostatecznej desperacji postraszyłam telefonem do Warszawy. To chyba pomogło. Mam nadzieję, że teraz tak nie jest. Mam nadzieję, że na innych stacjach dializ tak nie jest. Nadzieja jednak to nie rzeczywistość, Nie wiem jaka ona jest, dlatego bardzo proszę Was o włączenie się w dyskusje.

100 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress