Pierwsze transplantacje metodą endoskopową: siostra oddała nerkę bratu

klaudiaibrat

Klaudia Skierska i Cezary Mróz po operacji.

16 grudnia, w poniedziałek, Klaudia Skierska oddała nerkę swojemu bratu – Cezaremu Mrozowi. Operację przeprowadzili lekarze z warszawskiego szpitala klinicznego Dzieciątka Jezus pod kierownictwem prof. Andrzeja Chmury.

Przeszczep wykonany został nową, minimalnie inwazyjną metodą endoskopową, dzięki czemu po operacji pozostaje niewielka blizna, a rekonwalescencja jest nieporównanie krótsza, niż po tradycyjnej operacji. Pacjenci przyznali, że dwie doby później czuli się rewelacyjnie. Dobę po operacji mogli już spacerować. Lekarze zapowiadają, że jeśli nie pojawią się jakieś dodatkowe okoliczności, to rodzeństwo wróci do domu po świętach.

Rodzinne przeszczepy nerek są w Polsce rzadkie, mimo że ryzyko powikłań i odrzucenia narządu po takiej operacji jest niewielkie – mówią specjaliści. W zeszłym roku w naszym kraju, zaledwie niecałe 5 procent przeszczepów nerek było przeszczepami od dawców żywych. Na świecie odsetek ten wynosi średnio 20 proc., a w Skandynawii przekracza 40 proc.

endoskop

Przeszczep nerki metodą endoskopową

 

 

Relacji Macieja Świniarskiego z Radia Olszyn można posłuchać w tym miejscu.

Relacja TVP Info do obejrzenia tutaj.

 

Zdjęcia: Radio Olsztyn oraz TVP.

2 komentarzy do tego wpisuWylij komentarz
  1. Gratulacje – życzę zdrowia, to wspaniały gest – też jestem dawcą -14.11.2013

  2. Pani Klaudio, jest Pani wspaniała!!!!

88 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress