Szykuje się pierwszy w Polsce krzyżowy przeszczep nerki

Przeszczep krzyżowy odbywa się w parach. Bliski chorego X jest dawcą nerki dla chorego Y i odwrotnie: pary wymieniają się odpowiednio dobranymi organami. Technikę tę stosuje się w wypadku, gdy z różnych względów nie ma możliwości na dokonanie przeszczepu rodzinnego.

Do pierwszego w Polsce przeszczepu krzyżowego nerki przygotowują się lekarze Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ale np. w USA ta metoda jest już powszechnie stosowana. Co dziesiąty przeszczep od dawcy żywego w tym kraju to przeszczep krzyżowy. Dzięki specjalnemu systemowi komputerowemu tworzą się tam grupy złożone z więcej, niż dwóch par: nerkami wymienia się ich nawet kilka na raz. W Polsce nadal jeszcze przeszczepy rodzinne nerki są bardzo rzadkie. W ub. roku było to zaledwie nieco ponad 4% wszystkich przeszczepów nerki.

Warszawscy lekarze byli już o krok od wykonania operacji, ale na drodze stanęły dość nieoczekiwane okoliczności. Transplantolodzy i chorzy cierpliwie czekają na kolejną szansę…

——-

Źródło i pełny tekst artykułu:  www.newsweek.pl

Zdjęcie:  Maciej Kulczyński/PAP

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress