Brązowy Krzyż Zasługi dla prezes Fresenius Medical Care Polska

Dr Teresa Dryl-Rydzyńska otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi podczas gali „Poznański Wolontariusz Roku 2013″ (11.12.2013). Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował w ten sposób szefową Fresenius Medical Care Polska (największej w Polsce firmy zarządzającej stacjami dializ) za organizację kampanii „Drugie życie”, a tym samym za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, za propagowanie idei wolontariatu i promowanie idei transplantologii. Wraz z dr Teresą Rydzyńską-Dryl Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali także Renata Maternik i Karol Prętnicki – osoby po przeszczepie serca i wolontariusze wspierający kampanię „Drugie życie” od wielu lat.

krzyze

Od lewej: Karol Prętnicki, dr Teresa Dryl-Rydzyńska, Małgorzata Maternik

Celem kampanii „Drugie życie” jest promocja transplantacji wśród uczniów szkół średnich. Idea akcji powstała w polskim oddziale Freseniusa i jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w skali tego globalnego koncernu. „To niespodziewana i wzruszająca nagroda za prawie 20 lat pracy z pacjentami leczonymi w naszych stacjach dializ i sześć lat zaangażowania w samą kampanię ‚Drugie życie’”- komentowała po uroczystości dr Teresa Dryl-Rydzyńska. „Przyjmuję to odznaczenie również w imieniu tysięcy uczniów, dziesiątków lekarzy, wolontariuszy po i przed przeszczepem, i wszystkich osób zaangażowanych w akcję w całej Polsce. Robiliśmy to z potrzeby serca, po cichu i po poznańsku, ze zwykłej ludzkiej powinności, nie dla rozgłosu, a po to by pomóc chorym zyskać drugie życie. Tym bardziej jestem poruszona, że Prezydent RP docenił nasze starania” – mówiła prezes FMCP.

Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” została przeprowadzona w roku szkolnym 2008/2009 w Poznaniu. Podczas kampanii reprezentanci zakwalifikowanych szkół ponadgimnazjalnych biorą udział w szkoleniach dotyczących przeszczepów. Później wspólnie z koordynatorami akcji, wyposażeni w materiały (np. plakaty, oświadczenia woli, filmy, prezentacje, wpinki, koszulki)  podejmują konkretne działania w swoich środowiskach. Organizują spotkania, zawody sportowe, wystawiają przedstawienia, kręcą filmy, teledyski, wychodzą na posiedzenia rad gmin, powiatów, festyny, by rozmawiać i kolportować materiały. Trzy najciekawsze kampanie szkolne w każdym województwie nagradzane są kwotą 1000 zł. Uczniowie mogą przekazać pieniądze wybranym przez siebie organizacjom albo osobom potrzebującym.

Do dziś, we wszystkich województwach, gdzie była organizowana akcja (kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie), wzięło w niej udział ok. 150 tys. uczniów z blisko 430 szkół. Młodzi ludzie rozdali ponad pół miliona oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i organizacji. W każdej lokalizacji kampanii patronują przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Kościoła oraz lokalne media. Od 2010 roku kampania Drugie życie w niektórych województwach jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej Partnerstwa dla Transplantacji – ogólnopolskiego rządowego programu rozwoju przeszczepiania narządów. W 2011 roku kampanię objęło ogólnopolskim patronatem Ministerstwo Zdrowia, a w 2012 Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tegorocznej edycji kampanię Drugie życie objęli honorowym patronatem: prof. Lech Cierpka, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz abp Józef Kowalczyk Prymas Polski.

Organizatorem akcji w całej Polsce jest Fresenius Medical Care Polska.

—-

Źródło:

- www.nefron.org.pl

- www.drugiezycie.org.pl

 

 

90 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress