Cukrzyca a choroby nerek

zdjęcie: www.freedigitalphotos.net [pat138241]

zdjęcie: www.freedigitalphotos.net [pat138241]

Cukrzyca zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą niewydolność nerek. Powoduje aż jedną trzecią chorób tego narządu. Zwiększony poziom cukru we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne w nerkach, czego następstwem jest ich przeciekanie (nefropatia cukrzycowa). Uszkodzenia prowadzą do zmniejszenia efektywności nerek, a w skrajnych przypadkach – do zaprzestania przez nie pracy. W pierwszych stadiach choroba przebiega bezobjawowo, dlatego cukrzycy powinni szczególnie dbać o nerki i regularnie wykonywać badania pod kątem chorób tego narządu.

Chory na cukrzycę powinien regularnie konsultować się z lekarzem, który ocenia stan jego zdrowia na podstawie wyników badań krwi i moczu. Pierwszą oznaką uszkodzenia nerek jest obecność albumin w moczu. Wykrycie obecności tego białka świadczy o tym, że nerki przestały sobie radzić z dokładnym oczyszczaniem krwi z toksycznych produktów przemiany materii. Testy moczu czułe nawet na niewielką ilość albumin (mikroalbuminuria) pomagają wykrywać u chorych z cukrzycą uszkodzenie nerek już na bardzo wczesnym etapie. U osób z cukrzycą typu 1 badania pod kątem obecności albumin w moczu należy rozpocząć po mniej więcej 5 latach od rozpoznania choroby, natomiast w cukrzycy typu 2 należy je wykonać zaraz po jej rozpoznaniu i powtarzać raz w roku. Podczas badań warto zwrócić uwagę na eGFR (szacunkowy wskaźnik filtracji kłębuszkowej) uzyskiwany z badania poziomu kreatyniny we krwi informujący o zdolności nerek do filtracji. Chorzy powinni zasięgnąć opinii lekarza, gdy eGFR spadanie poniżej 60 ml/min, przygotowania do leczenia należy rozpocząć, gdy przesączanie kłębuszkowe jest mniejsze niż 30 ml/min, a leczenie zwykle rozpoczyna się, gdy wynosi ono ok. 20 ml/min.

Rozwojowi choroby nerek sprzyjać mogą także: wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu całkowitego, niski poziom HDL (tzw. dobrego cholesterolu) i nadciśnienie.  U młodych diabetyków ciśnienie krwi nie powinno przekraczać 120/80 mm Hg, czyli wartości uznawanej za ciśnienie optymalne u osób zdrowych. U dojrzałych i starszych cukrzyków trzeba dbać, by nie było wyższe niż 125/80 mm Hg. Dokładną wartość tych poziomów powinien jednak zawsze ustalić specjalista.

Dla chorych na cukrzycę istotne jest utrzymywanie prawidłowej diety ubogiej w tłuszcz, sól i cukier, z dużą ilością owoców i warzyw. Nerkom nie służy dieta bogata w białko zwierzęce. Lekarze zalecają także aktywność fizyczną i regularne przyjmowanie leków. Niewskazane jest palenie papierosów (nikotyna uszkadza wnętrze ścian naczyń krwionośnych i ułatwia osadzanie się na nich tłuszczów i płytki miażdżycowej) oraz picie alkoholu, który ma szczególnie szkodliwy wpływ na kanaliki nerkowe – pod jego wpływem nerka ulega zwyrodnieniu, kurczy się i porasta tłuszczem. Alkohol może też wchodzić w niekorzystne interakcje z lekami.

Wczesne objawy dysfunkcji nerek:

  • Albuminy w moczu (mogą wskazywać również na zwiększone ryzyko chorób serca)
  • Częstsze wstawanie nocą do ubikacji
  • Wysokie ciśnienie krwi

Późne objawy dysfunkcji nerek:

  • Obrzęki kostek i nóg, skurcze mięśni nóg
  • Wysoki poziom azotu mocznikowego w krwi (BUN) oraz obniżenie wskaźnika filtracji kłębuszkowej eGFR
  • Obniżone zapotrzebowanie na insulinę lub tabletki przeciwcukrzycowe
  • Osłabienie, bladość i niedokrwistość
  • Swędzenie
  • Poranne mdłości, wymioty

W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby nerek konieczny jest kontakt z lekarzem. Wczesne wykrycie problemów z tym narządem, połączone z odpowiednim leczeniem, może wstrzymać rozwój choroby.

 

Opracowanie na podstawie tekstów:

http://www.kidneyfund.org/

http://www.kidney.org/

http://www.diabetes.org.uk/

http://www.poradnikzdrowie.pl/

http://nefrologia.mp.pl/

 

Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress