W poszukiwaniu nerki

needkidney4wifeW sierpniu 2012 niemal osiemdziesięcioletni Larry William Swilling z Północnej Kalifornii przeszedł 400 km niosąc tablicę z napisem „Potrzebuję nerki dla żony”. Rok później siedemdziesięcioletnia Sharon Nelson i jej mąż James z Kansas wynajęli przydrożny billboard, na którym umieścili prośbę o oddanie nerki wraz z numerem telefonu. Kilka dni temu Jim Gorbunow z Minnesoty zbudował przed swoim domem nerkę ze śniegu i ustawił obok tablicę z informacją, że potrzebuje organu do przeszczepu. W USA podobne ogłoszenia nie są rzadkością. Chorzy często szukają dawcy przez internet, w tym m.in. poprzez portal Facebook i inne serwisy społecznościowe. Na przeszczep czeka tam w sumie 96 tysięcy osób.

snowkidney

W Stanach Zjednoczonych możliwość przeszczepu nerki od żywych, niespokrewnionych dawców jest legalną procedurą, obwarowaną jednak wieloma obostrzeniami. Dawca nie otrzymuje za swój organ wynagrodzenia. W konsekwencji w USA pojawił się nielegalny handel organami, a przypadki bezinteresownej pomocy są rzadkością. Na “czarnym rynku” w USA nerka kosztuje ponad 250 tysięcy dolarów i jest to najdrożej wyceniony organ ludzkiego ciała.

W Polsce do transplantacji narząd może przekazać choremu wyłącznie najbliższy członek rodziny. Nielegalny jest nie tylko handel organami,  ale nawet ich publiczne oferowanie. Brak znajomości polskiego prawa i pieniądze tworzą jednak koktajl dość mocno działający na wyobraźnię, co sprawia, że w naszym kraju próby handlu organami są coraz częstsze. W Internecie bez trudu można znaleźć ogłoszenia z ofertami: “23-letni mężczyzna o grupie krwi: ARh+ (bez nałogów). Sprzedam nerkę za 10000 zł”, “Sprzedam lub zamienię za mieszkanie nerkę. Mam 25 lat. Zdrowa. Brak chorób przewlekłych. Bez uzależnień”. Za takie ogłoszenie grozi nawet rok pozbawienia wolności. Jeśli transakcja doszłaby do skutku, jej uczestnicy mogą się liczyć nawet z trzyletnim wyrokiem pozbawienia wolności.

Nad kwestią zmian w przepisach dotyczących przeszczepiania narządów cały czas trwa w Polsce dyskusja, która toczy się z różnym natężeniem. Ministerstwo Zdrowia, podobnie jak większość polityków, jest przeciwne pobieraniu narządów od dawców niespokrewnionych argumentując to tym, że takie rozwiązanie mogłoby doprowadzić do nieetycznych zachowań i zaniku ludzkiego altruizmu. Z drugiej strony, można byłoby liczyć na zwiększenie liczby przeszczepów w Polsce. Jak pokazuje przykład USA – sytuacja nie jest jednoznaczna. A co Państwo myślą na ten temat?

Opracowanie na podstawie tekstów:

http://www.dailymail.co.uk/  [Zdjęcie 1]

http://thestir.cafemom.com/ [Zdjęcie 2]

http://abcnews.go.com/ [Zdjęcie 3]

http://wiadomosci.dziennik.pl/

http://www.wprost.pl/

 

 

96 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress