Rekord przeszczepów w Hiszpanii

przeszczephiszpaniaHiszpania od 22 lat jest światowym liderem, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych przeszczepów. W 2013 roku pobiła kolejny rekord. Tamtejsi lekarze wykonali 4279 transplantacji organów.

Zdaniem Rafaela Matesanza, dyrektora Narodowej Organizacji ds. Transplantacji w Hiszpanii, sukces udało się osiągnąć dzięki stworzeniu banku organów i aktywności psychologów, pracujących na co dzień z rodzinami zmarłych. Dodaje, że Hiszpania udowodniła światu, że liczba przeprowadzanych transplantacji jest problemem technicznym, który może zostać pokonany, dzięki wyszkolonym specjalistom, którzy docierają do pacjentów i ich rodzin w jak największej liczbie szpitali.

Hiszpański system pobierania i transplantacji narządów jest wzorem do naśladowania dla wielu krajów. Dzieli się on na trzy poziomy: narodowy, regionalny i szpitalny. W każdym szpitalu jest koordynator (zwykle lekarz oddziału intensywnej terapii), pracujący w niepełnym wymiarze godzin i za dodatkowe wynagrodzenie. Do jego zadań należy m.in. wyszukiwanie potencjalnych dawców, organizacja formalności związanych z orzeczeniem o śmierci mózgu, kontakt z rodziną zmarłego i wsparcie psychologiczne, logistyka związana z transplantacją i aktualizacja list oczekujących na narządy. Praca hiszpańskich koordynatorów jest bardzo wyczerpująca. W tym zawodzie szybko może nastąpić wypalenie zawodowe. O skali tego zjawiska może świadczyć fakt, iż w rejonie La Rioja, po zmianie na stanowisku koordynatora liczba dawców podwoiła się.

By odpowiednio docenić sukces hiszpańskich transplantologów warto przytoczyć dane dotyczące Polski. W naszym kraju w 2013 roku przeszczepiono 1611 organów, w tym 75 od dawców żywych. Wciąż niewystarczająca liczba przeszczepów w stosunku do liczby oczekujących spowodowana jest tym, że często rodzina zmarłego nie wyraża zgody na pobranie organu. Rodziny obawiają się nadużyć i handlu organami oraz nie chcą, by ciało bliskiej osoby zostało naruszone. Kolejnym problemem jest bardzo niski odsetek przeszczepów rodzinnych. „Rzecz nie jest w odmowie, ale w braku zgłoszenia chęci oddania nerki; żadna matka bowiem nie zażąda tego od swojego dziecka, a trudno żeby lekarz postawił takie żądanie w jej imieniu” – mówił wiosną ub. roku prof. Rutkowski – kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

W Polsce specjaliści wspierani przez wolontariuszy również starają się zwiększyć liczbę chętnych na oddanie organu do przeszczepu. Przykładem może być na przykład kampania „Drugie życie” skierowana do uczniów ponadgimnazjalnych czy akcja „Transplantacja? Jestem na TAK”. W ramach tych i podobnych działań organizuje się między innymi spotkania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej oddania organów do transplantacji po śmierci.

Opracowanie na podstawie tekstów:

http://www.poltransplant.org.pl/

http://supernowosci24.pl/

http://www.prawapacjenta.eu/

http://www.przeszczep.pl/

http://wyborcza.pl/

Zdjęcie:

- http://tech.money.pl/ [beerkoff/iStockphoto]

112 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress