Kwalifikacja do przeszczepu w ośrodku transplantacyjnym – postuluje prof. Marian Klinger

klingerPortal www.rynekzdrowia.pl publikuje tekst prof. Mariana Klingera, konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii, na temat jego wizji przyszłości systemu kwalifikowania do przeszczepu nerek. Zachęcamy do przeczytania całości, ale póki co – kilka najciekawszych fragmentów:

„Każdego roku w Polsce ok. 12 proc. chorych dializowanych zostaje zakwalifikowanych do transplantacji nerek. To jest dobry wynik. Tym, co jednak zdecydowanie odróżnia nas od krajów Europy Zachodniej jest brak systemu kwalifikacji chorego w zaawansowanej fazie przewlekłej choroby nerek do przeszczepiania.”.

„Tym, co [...] jest poważnym, wymagającym pilnego usunięcia mankamentem, to fakt, że ta kwalifikacja odbywa się dzięki poczuciu odpowiedzialności nefrologów, którzy często korzystając z koleżeńskich kontaktów improwizują konsultacje specjalistyczne, żeby pacjent dializowany, albo oczekujący na dializoterapię, przeszedł w miarę sprawnie przez proces kwalifikacyjny do przeszczepu. [...] Wszystko dlatego, że w Polsce proces ten nie jest systemowo uregulowany. Nie ma mechanizmu, który by takie zadanie nefrologom ułatwiał.”

„W mojej ocenie, jak też w ocenie wielu nefrologów, kwalifikacja do przeszczepu nerek powinna zostać przeniesiona do ośrodków transplantacyjnych, tak jak to ma miejsce w wypadku np. kwalifikacji do przeszczepu wątroby czy serca.”.

Tekst prof. Mariana Klingera w pełnej wersji można znaleźć tutaj.

—-

Zdjęcie:

- www.rynekzdrowia.pl

 

91 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress