Niebezpieczne torbiele na nerkach

nerkitorbiele

Nerki z wielotorbielowatością

Wielotorbielowatość, to genetyczna choroba nerek, podczas której wewnątrz narządu tworzą się liczne wypełnione płynem przestrzenie. Duże torbiele przeszkadzają w odpływie moczu, powodują krwawienia i inne zaburzenia pracy tego narządu. U 8-15% chorych wielotorbielowatość prowadzi do schyłkowej niewydolności nerek, a tym samym do konieczności leczenia za pomocą dializoterapii lub do przeszczepu.

Choroba początkowo przebiega bezobjawowo. Najczęściej wykrywana jest, gdy pojawiają się pierwsze oznaki niewydolności nerek, w tym m.in.: wielomocz, nocne oddawanie moczu, nadciśnienie tętnicze, ból brzucha, anemia. Niestety choroby nie da się wyleczyć. Można jedynie zapobiegać jej powikłaniom. Należy kontrolować ciśnienie, stosować antybiotyki przypisane przez specjalistę i odpowiednio się odżywiać.

U ok. 30% populacji występują pojedyncze torbiele nerki, które pozostają niewykryte lub wykrywa się je przez przypadek podczas badania USG. Jeśli nie dają żadnych objawów (np. ból w okolicy lędźwiowej lub w boku, ucisk w brzuchu lub nieswoiste objawy ze strony układu pokarmowego), to nie muszą być leczone – wystarczy obserwacja. Pojedyncze torbiele mogą pojawiać się u osób chorych na przewlekłą chorobę nerek. Jeśli są niewielkie, to nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Więcej o wielotorbielowatości genetycznej i torbielach nabytych można przeczytać w artykułach publikowanych w serwisie wp.pl oraz abczdrowie.pl

Zdjęcie: http://portal.abczdrowie.pl/

86 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress