Wszystko o sporcie osób dializowanych i po transplantacji

profandrzejchmura

(…) enklawą prawdziwie bezinteresownego sportu, gdzie najważniejszy jest udział w imprezie, pokonanie własnej słabości, doping – ale tylko sportowy – dla wszystkich zawodników, niezależnie od narodowości, koloru skóry, płci, wieku czy urody, jest sport osób po przeszczepieniu narządów. To ci dzielni sportowcy, którzy często przed przeszczepieniem byli już ‚po drugiej stronie drzwi’ traktują sport, jako drogę do pokonania słabości własnego ciała, ale także lekarstwo, chroniące przed otyłością oraz okazję do poznania nowych ludzi i nawiązywania przyjaźni” – pisze prof. Andrzej Chmura w przedmowie biuletynu „Sport osób po transplantacji narządów i dializowanych”.

biuletynsport

Publikacja jest owocem współpracy prof.  Andrzeja Chmury z Krystyną Murdzek - prezes Polskiego Stowarzyszenia Sportu po TransplantacjiW biuletynie można przeczytać o tym jak sport i aktywność fizyczna wpływa na życie po transplantacji i w trakcie dializ. Pacjenci chorzy na nerki mają naturalnie osłabiony organizm i mniej siły. Najczęściej dlatego unikają ruchu i wzmożonego wysiłku.  Specjaliści zachęcają ich jednak do aktywności pomimo choroby. Ruch ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie.

Profesor Andrzej Chmura jest cenionym chirurgiem i transplantologiem. Pracuje w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Warszawie.  Jako pierwszy w Polsce opracował zasady kwalifikacji i przygotowania do przeszczepienia nerki dla osób ze schorzeniami dolnego odcinka układu moczowego. Dzięki niemu na listę oczekujących mogą zostać wpisani chorzy, którzy wcześniej nie mieli szans na kwalifikację do przeszczepu. 

Biuletyn pt. „Sport osób po transplantacji narządów i dializowanych” można otrzymać kontaktując się z Polskim Stowarzyszeniem Sportu po Transplantacji wysyłając prośbę na adres: sportpotransplantacji@op.pl lub dzwoniąc pod numer 13 42 505 16 lub 697 222 129, 665 151 665.

Więcej o sporcie dla osób chorych na nerki pisaliśmy w naszym artykule.

 

Źródła:

http://www.sportpotransplantacji.org.pl/

http://poczet.mp.pl/

Zdjęcie: http://www.farmacjaija.pl/

 

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress