13 marca: Światowy Dzień Nerek. Co w Polsce?

SDN_2014

 

Światowy Dzień Nerek obchodzony jest w drugi czwartek marca od 2006 roku. 13.03.2014 ogólnoświatowej kampanii towarzyszy hasło: „Nerki starzeją się razem z Tobą”.

W tym roku organizatorzy ŚDN chcą zwrócić uwagę na przewlekłą chorobą nerek (PChN) i skutki starzenia się tego narządu. Najważniejsze cele w tym zakresie to:

  • podniesienie ogólnej świadomości na temat tego, jak ważne dla funkcjonowania całego organizmu są nerki,
  • podkreślenie, że cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi, to kluczowe czynniki ryzyka przewlekłej choroby nerek,
  • zachęta do systematycznej kontroli pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem pod kątem PChN,
  • zachęta do działań profilaktycznych,
  • edukacja wszystkich lekarzy na temat ich kluczowej roli w wykrywaniu i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia PChN (zwłaszcza w grupach wysokiego ryzyka),
  • podkreślenie roli władz lokalnych i krajowych w ograniczeniu wzrostu zachorowań na PChN (zarządzający służbą zdrowia na całym świecie będą mieli do czynienia z wysokimi i rosnącymi kosztami leczenia chorych na PChD, jeśli nie ograniczą wzrostu ich liczby). W Światowym Dniu Nerek wszystkie rządy są zachęcane do podejmowania działań i inwestowania w dodatkowe badania pod kątem PChD,
  • zachęcanie do transplantacji, jako najlepszej metody leczenia niewydolności nerek oraz do dawstwa narządów, jako gestu ratującego życie.

Organizacje biorące udział w SDN zachęcają rozmów z rodziną, znajomymi czy współpracownikami na temat tego, jak wiele nerki znaczą dla organizmu i jak łatwo jest wykryć pierwsze objawy problemów z tym narządem. Proste badanie moczu lub krwi pod kątem kreatyniny może uratować komuś życie!

W Polsce w ramach Światowego Dnia Nerek odbędą się m.in.:

Aktualne informacje nt. wydarzeń w ramach ŚDN 2014 można znaleźć w tym miejscu [link].

Więcej informacji:

www.worldkidneyday.org

www.swiatowydziennerek.org

97 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress