Czy to przełom? Komórki macierzyste leczą PChN.

komorkaNaukowcy  już od dawna eksperymentują z komórkami macierzystymi w leczeniu chorób nerek. Jak dotąd udowodnili ich skuteczność przy leczeniu ostrej niewydolności nerek i po przeszczepieniu tego narządu (pisaliśmy o tym wcześniej w tym miejscu). Nie byli jednak w stanie sprawdzić, czy komórki macierzyste mogą pomóc chorym na przewlekłą chorobę nerek, wymagałoby to bowiem wstrzykiwania ich co kilka dni przez długie miesiące, a nawet lata (komórki macierzyste mają bardzo krótką żywotność).

Zespół pod kierownictwem dr Ashoka Singh z John H. Stroger Jr. Hospital of Cook County znalazł jednak sposób na dostarczanie chorym nerkom komórek macierzystych w sposób ciągły i nieprzerwany. Lekarze wytworzyli w organizmie szczura stałe połączenie pomiędzy fałdami tłuszczowymi sieci większej zawierającymi duże ilości komórek macierzystych z nerkami.

Eksperyment powiódł się. Po 12 tygodniach testy wykazały poprawę funkcjonowania leczonego organu, dzięki czemu lekarze udowodnili, że komórki macierzyste są skuteczne w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek.  „Dzięki tej technice pacjenci będą mogli wykorzystywać swoje własne komórki macierzyste do leczenia nerek nie uzależniając się od ich zewnętrznych źródeł. Połączenie sieci większej z chorą nerką będzie można stosować w codziennej praktyce, ale technika ta wymaga jeszcze udoskonalenia” – komentował swoje odkrycie dr Ashok Singh.

Opracowanie na podstawie:

Foto: 

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress