Grejpfrut powstrzymuje powstawanie torbieli nerkowych!

Zrzut ekranu 2014-03-24 o 12.01.55O grejpfrutach od dawna mówiło się, że mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Kolejny argument miłośnikom tych owoców dali do ręki brytyjscy naukowcy z Royal Halloway na Uniwersytecie Londyńskim. Dowodzą oni, że jedna z substancji zawartych w tych owocach może zapobiegać tworzeniu się torbieli powstających podczas wielotorbielowatości nerek. Jak wynikło z badań prowadzonych  na komórkach wyhodowanych w laboratorium, naringenina (występująca także w innych owocach cytrusowych) skutecznie reguluje aktywność odpowiedzialnego za powstawanie torbieli białka PKD2.

prof. Robin Williams

prof. Robin Williams

„Nasze odkrycie pokazuje, w jaki sposób można kontrolować rozwój torbielowatości nerek, a także jak skuteczniej leczyć tę chorobę. To ważne, gdyż choroby nerek działają na organizm wyniszczająco, prowadząc nawet do śmierci. Znalezienie nowych metod ich leczenia jest priorytetem współczesnej medycyny” – komentował odkrycie prof. Robin Williams, jeden z członków zespołu badaczy.

Genetyczna wielotorbielowatość nerek dotyka co dziesiątego dializowanego i co ósmą osobę po przeszczepie nerki. Lekarze nie dysponują dziś żadną skuteczną metodą leczenia tego schorzenia.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcia:

 

Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress