Intensywne dializy w ciąży, to większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka

ciazaKanadyjscy naukowcy z Toronto, gdzie kobiety chcące zajść w ciążę lub spodziewające się dziecka poddawane są dłuższym i częstszym dializom (43 godz. tygodniowo), porównali wyniki swoich pacjentek z chorymi z USA, które dializowane były podczas ciąży w sposób standardowy (17 godz. tygodniowo). Badacze ustalili, że 83 proc. pacjentek dializowanych intensywnie urodziło żywe dziecko. W grupie pacjentek dializowanych w sposób tradycyjny wskaźnik urodzeń żywych wynosił zaledwie 53 proc. Obie grupy kobiet charakteryzowały się także innym czasem trwania ciąży: u mieszkanek Kanady trwała ona średnio 36 tygodni, podczas gdy u Amerykanek – 27. Bardziej intensywne dializy miały wpływ na niemowlaki. Dzieci, których mamy dializowane były powyżej 20 godzin tygodniowo były zdrowsze i miały większą masę urodzeniową, niż dzieci matek dializowanych krócej.

dr Michelle Hladunewich

Ciąża uważana jest za czynnik niebezpieczny u pacjentek z zaawansowaną chorobą nerek (zarówno dla matki, jak i dla dziecka). W bardzo zaawansowanych stadiach choroby zajście w ciąże jest bardzo trudne. „Nasze badania dają nadzieję młodym dializowanym kobietom, które rozważają założenie rodziny, bo wiemy, że bardziej intensywne dializy przekładają się w prosty sposób na szanse zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka” – komentowała wyniki badania jedna z jego autorek, dr. Michelle Hladunewich z Sunnybrook Health Sciences Centre w Toronto.

Opracowanie na podstawie:
http://www.redorbit.com/
Źródło:
http://jasn.asnjournals.org/
Zdjęcia:
- imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net
http://sunnybrook.ca/

86 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress