Zmarł prof. Wojciech Rowiński

rowinski

Wojciech A. Rowiński (ur. 11 grudnia 1935 w Warszawie)  zmarł 14 marca 2014 po ponad rocznej walce z białaczką. Był cenionym chirurgiem, transplantologiem, autorem licznych publikacji naukowych i podręczników, ale także wykładowcą akademickim, mentorem paru pokoleń polskich transplantologów oraz popularyzatorem idei transplantacji.

Prof. Rowiński był członkiem Senackiej Komisji do spraw Oceny Profesorów, krajowym konsultantem w dziedzinie transplantologii, przewodniczącym Krajowej Rady Transplantacyjnej, inicjatorem utworzenia Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej.

„Profesor Wojciech Rowiński zainicjował ogólnopolskie badania postaw społeczeństwa polskiego wobec przeszczepiania narządów, których wyniki pomogły w opracowaniu celów i zadań programu edukacyjnego, skierowanego do środowiska medycznego i szerokich rzesz społeczeństwa. Jego wieloletnia działalność edukacyjna w środowisku medycznym (wykłady, seminaria, warsztaty psychologiczne), w mediach, jego spotkania z młodzieżą szkolną i nauczycielami, a także z duchowieństwem dziś przynoszą efekt w postaci zwiększenia akceptacji społecznej dla tej metody leczenia. W ostatnich latach w ramach programu ‚Partnerstwo dla Transplantacji’, którego był autorem, nieustannie jeździł po kraju, współpracując z władzami samorządowymi na rzecz rozwoju przeszczepiania w Polsce” – pisze na swojej stronie internetowej Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.

26 stycznia 1966 roku Rowiński brał udział w pierwszym polskim udanym przeszczepieniu nerki.

——

Opracowanie na podstawie:

http://pl.wikipedia.org/

http://wyborcza.pl/

http://www.uniatransplantacyjna.pl/

- http://www.mp.pl/

Zdjęcie:

Krzysztof Koch / Agencja Gazeta

98 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress