Dieta pod okiem nefrologa, czyli co jeść, żeby pomóc nerkom

Cauliflower_picture

Zdrowe nerki spełniają zasadniczą rolę w usuwaniu odpadów powstałych ze spożywanych pokarmów. Są odpowiedzialne za eliminowanie mocznika, resztek protein wraz z minerałami takimi jak sód, potas i fosfor. Osoby cierpiące na choroby nerek i regularnie poddawane dializie, powinny ostrożnie komponować swoje menu. Każdy rodzaj żywności, która stanowi dodatkowe obciążenie dla nerek, może spowodować nagromadzenie odpadów w organizmie, co prowadzi do zaburzenia czynności tych organów.

Zmiana nawyków żywieniowych wiąże się z koniecznością wyeliminowania bądź ograniczenia spożywania soli oraz produktów bogatych w fosfor i potas. Chory powinien przestrzegać diet niskobiałkowej i niskosodowej. Zgodnie z powyższymi zaleceniami, prezentujemy listę pięciu składników, które są sprzymierzeńcami w walce ze schorzeniami nerek.

KALAFIOR wpływa na prawidłową pracę nerek, a także jest pomocny w zmaganiach z cukrzycą i chorobami serca, które często występują u pacjentów ze schorzeniami nefrologicznymi. Zawiera niskie stężenie potasu i dostarcza wiele cennych składników odżywczych, takich jak witamina C, kwas foliowy czy błonnik. Racząc się kalafiorem, organizm przyswaja związki fitochemiczne, które przyspieszają proces detoksykacji komórek.

MARCHEW powinna na stałe zagościć w jadłospisie osób z przewlekłą chorobą nerek, gdyż reguluje ciśnienie krwi. Powszechnie wiadomo, iż nadciśnienie tętnicze jest wiodącym czynnikiem schorzenia nerek i ich niewydolności. Jej działanie docenią także chorzy na cukrzycę, która może powodować uszkodzenie nerek (prowadzące do nefropatii cukrzycowej). Należy jednak pamiętać, iż surowa marchew jest bogata w potas, zaleca się więc kontrolowanie spożycia tego warzywa.

JABŁKO ma nie tylko dobroczynny wpływ na nerki, ale może wręcz zmniejszyć skutki choroby tych organów w początkowym stadium. Według badań przeprowadzonych w londyńskim Instytucie Zdrowia Dziecka (UCL), żywność stanowiąca źródło pektyny (jak jabłka i pomarańcze) znacznie zmniejsza uszkodzenia nerek.

CEBULA jest ważnym składnikiem diety dla pacjentów, którzy mają wysoki poziom kreatyniny w surowicy wraz z zaburzeniem czynności nerek. Zawiera prostaglandyny, które zmniejszają lepkość krwi i pomagają obniżyć wysokie ciśnienie tętnicze, co spowalnia rozwój choroby nerek.

CZOSNEK zawiera przeciwutleniacze, które pomagają w redukcji stanu zapalnego. Odgrywa ważną rolę w terapii uszkodzeń niedokrwienno-reperfuzyjnych, które mają wpływ na wzrost śmiertelności spowodowanej ostrą niewydolnością nerek. Potwierdzeniem tych teorii są wyniki badań przeprowadzone na szczurach przez zespół specjalistów (Bagheri F, Gol A Dabiri S i Javadi A). Wykazały one, że sok z czosnku pomaga zapobiegać wspomnianym urazom.

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress