Na zdrowie! Wino sprzyja chorym na nerki

Niewielka ilość tego wyjątkowego napoju sprawia, że znacznie spada prawdopodobieństwo zachorowania na nerki. Wino zachowuje także w lepszym stanie układ krążenia tych, którzy już chorują na PChN.

http://www.freedigitalphotos.net/images/Alcohol_g182-Cork_Wall_p7065.html

Jak wynika z doświadczeń przeprowadzonych na University of Colorado (Denver), u osób, które piły kieliszek wina dziennie, częstotliwość występowania przewlekłej choroby nerek była niższa o 37 procent niż u tych, którzy w ogóle nie sięgali po napoje wyskokowe. Badacze sprawdzili także wpływ, jaki ma wypicie jednego kieliszka wina na przebieg przewlekłej choroby nerek. Okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia u osób cierpiących na PChN było o 29 procent mniejsze niż u abstynentów.

Prowadzący badania – dr Tapan Mehta – oparł się na wynikach badań z lat 2003–2006 (źródło danych: National Health and Nutrition Examination Survey) przeprowadzonych na 5852 osobach (z czego 1031 miało przewlekłą chorobę nerek). Mimo dość czytelnych wyników naukowcowi nie udało się ustalić, jak to się dzieje, że wino pomaga na nerki. Nie określił także, czy bardziej pomaga wino czerwone, czy białe. „Dowiedzieliśmy się natomiast, że umiarkowane picie alkoholu zmniejsza poziom protein w moczu, a u osób cierpiących na PChN ich wysoki poziom często łączy się ze zwiększeniem ryzyka pogorszenia stanu zdrowia” – tłumaczy dr Mehta.

Zdaniem dra Joela Topfa, nefrologa i prezesa naukowej rady doradczej Detroit National Kidney Foundation of Michigan, należy przeprowadzić więcej badań w tym kierunku, aby jasno określić stopień oddziaływania napoju bogów na zdrowie pacjentów. Nie jest jasne na przykład, czy osoby cierpiące na choroby nerek stroniły od alkoholu z powodu swoich problemów zdrowotnych, czy też to unikanie wina właśnie doprowadziło ich organizmy do takiego stanu. „Badania sugerują, że wino chroni zdrowe osoby przed chorobą nerek, a chorym na nerki pozwala zachować w dobrym stanie serce, ale nie możemy wysuwać żadnych ostatecznych wniosków. Widzimy efekt, ale badanie nie było skonstruowane tak, by odkryć związek przyczynowo-skutkowy” – konkluduje dr Mehta.

Pozytywny wpływ wina na zdrowie potwierdziły już jakiś czas temu badania organizacji Mayo Clinic. Naukowcy dowiedli, że alkohol i antyoksydanty zawarte w czerwonym winie znacząco podwyższają poziom lipoprotein wysokiej gęstości (HDL – tzw. dobrego cholesterolu) i obniżają utlenianie LDL („złego cholesterolu”) oraz chronią przed uszkodzeniem tętnicy. „Nie powinno nas dziwić, że jeśli wino ma dobroczynny wpływ na serce, to i nerkom jego spożywanie przynosi korzyści” – komentuje dr Topf.

Mimo tych optymistycznych wieści, warto zastanowić się dwa razy, zanim sięgniemy po karafkę ulubionego wina. Warto pamiętać, iż spożywanie zbyt dużej ilości tego napoju może znacznie podnieść ciśnienie krwi, a to uważane jest za główną przyczynę przewlekłej choroby nerek (przeczytaj nasz tekst: Alkohol a choroby nerek).

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress