Carpe Diem – przełomowe urządzenie do dializowania niemowlaków

 

_75024919_carpediemimage-1Włoscy naukowcy skonstruowali urządzenie do dializy specjalnie do leczenia dzieci z niewydolnością nerek o wadze od 2 do 10 kg. Carpe Diem (od ang. cardio-renal pediatric dialysis emergency machine) zastępuje utraconą funkcję nerek, usuwając nadmiar płynu i mocz z organizmu przez naczynia krwionośne.

Jak twierdzi prof. Claudio Ronco, wynalazca urządzenia, dializowanie dzieci przy użyciu sprzętu dla dorosłych może przynieść opłakane skutki. Używane obecnie urządzenia do dializy często mają tendencję albo do wycofywania zbyt dużej ilości płynu z organizmu niemowlęcia (co prowadzi do odwodnienia i spadku ciśnienia krwi) albo zbyt małej (co powoduje z kolei podniesienie ciśnienia krwi i powstawanie obrzęków). Przeżywalność dzieci w wieku do 10 lat na dializach wynosi zaledwie 75%.

Pierwszą pacjentką leczoną za pomocą nowego urządzenia była urodzona przedwcześnie w sierpniu 2013 r. dziewczynka o wadze 2,9 kg cierpiąca na niewydolność wielonarządową spowodowaną skomplikowanym porodem. Dziecko było leczone za pomocą Carpe Diem przez 20 dni. W 30. dniu terapii nefrologom udało się przywrócić czynność jej nerek. Mała pacjentka została wypuszczona do domu po niespełna ośmiu tygodniach hospitalizacji. Carpe Diem znacznie poprawiło jej kondycję zdrowotną, choć nie można mówić o cudownym uzdrowieniu – dziewczynka nadal pozostanie pod opieką specjalistów z uwagi na zaburzenia czynności nerek. „Mam nadzieję, że ten sukces spowoduje, że zacznie się pojawiać coraz więcej technologii, akcesoriów i środków medycznych specjalnie stworzonych do leczenia noworodków i małych dzieci”  - komentuje prof. Ronco.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

101 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress