Spacery chronią przed dializami

walkingChorzy na nerki z reguły nie są aktywni fizycznie. Specjaliści  z tajwańskiego China Medical University Hospital postanowili sprawdzić, czy brak ruchu ma wpływ na ich zdrowie. Przez ponad rok obserwowali ponad 6,3 tys. chorych, których średnia wieku wynosiła ok. 70 lat (III, IV i V stadium PChN).

Rezultaty badań nie były zaskakujące. Naukowcy zaobserwowali, że im większa aktywność fizyczna, tym mniejsze prawdopodobieństwo zgonu czy konieczności dializowania. Szczególnie dobre wyniki uzyskali chorzy na PChN, którzy byli aktywni (spacerowali) 5–7 razy w tygodniu. Wskaźnik zgonów był dla tych osób o niemal 60 proc. niższy niż dla tych, którzy nie wykazywali się żadną aktywnością fizyczną. Szansa, że chorzy z tej grupy trafią na dializy lub będą wymagały przeszczepu, była niższa o 43 proc.

Co ważne – naukowcy dowiedli, że wpływ na zdrowie ma nawet minimalna ilość ruchu. Lepszymi wynikami mogli się pochwalić chorzy, których aktywność fizyczna ograniczała się do zaledwie 30 min w tygodniu.

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

 

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress