Dializa na wakacjach

 

Maho-beach-8

Terapia nerkozastępcza, której przebieg każdy dializowany zna od podszewki, powstrzymuje wielu pacjentów przed podjęciem decyzji o wyjeździe poza teren obsługiwany przez własną stację dializ. Nadal jeszcze gros osób nie wie, że wyprawa do stacji dializ to nie jedyna podróż, na jaką mogą sobie pozwolić chorzy na PChN. Dializowani mogą się poruszać po świecie niemal bez ograniczeń. Ważne jest jednak takie zaplanowanie wyjazdu, by zawsze znajdować się w pobliżu stacji dializ. W niektórych krajach sprawa jest prostsza (np. na terenie UE), a w innych wymaga nieco więkcej zabiegów.

Przed wyruszeniem w podróż, należy skonsultować ten pomysł z lekarzem prowadzącym. Jeśli nefrolog nie zgłosi żadnych przeciwwskazań, można planować wycieczkę. Pierwszym krokiem (zanim jeszcze zostanie wybrane miejsce noclegu) powinien być kontakt ze stacją dializ położoną najbliżej hotelu. Trzeba to zrobić co najmniej na miesiąc przed planowanym urlopem, by zarezerwować miejsce i uzgodnić terminy zabiegów. NFZ finansuje dializy we wszystkich krajowych placówkach posiadających kontrakt na leczenie dializowanych – niezależnie od miejsca zamieszkania chorego.

Podobna procedura obowiązuje, jeśli wybieramy się na wakacje zagraniczne. W takim przypadku nieco łatwiej mają osoby dializujące się na co dzień w placówkach którejś z międzynarodowych sieci – np. Fresenius Nephrocare lub Diaverum. Te koncerny prowadzą na świecie po kilkaset, a nawet kilka tysięcy stacji. Personel polskich placówek bardzo często pomaga w załatwieniu formalności z siostrzanymi stacjami dializ w innych krajach. Przy zgłoszeniu się z odpowiednim wyprzedzeniem (ok. sześć tygodni przed zabiegiem) można niejednokrotnie liczyć na dowóz z wybranego miejsca do stacji dializ.

W krajach Wspólnoty obowiązują dwa dokumenty: formularz E112 oraz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, które upoważniają ubezpieczonych pacjentów do skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej. W państwach niezrzeszonych w Unii dializa jest również możliwa, ale trzeba za nią zapłacić. Na zwrot kosztów leczenia można liczyć po powrocie do kraju – wystarczy okazać fakturę w placówce NFZ-u. O szczegółach procedury rozmawialiśmy w ubiegłym roku z Anną Rusiecką, główną specjalistką Departamentu Współpracy Międzynarodowej NFZ.

Bezpłatne zabiegi dializacyjne są dostępne dla pacjentów, którzy otrzymają skierowanie i kserokopię dokumentacji medycznej od lekarza prowadzącego ze swojej placówki macierzystej. Informacja o przebiegu leczenia, którą należy przesłać do wybranej stacji dializ, powinna zawierać:

 • dane osobowe (w tym grupę krwi);
 • przewidywany okres pobytu;
 • krótki wywiad lekarski i aktualny opis badania fizykalnego;
 • suchą masę ciała;
 • ostatnie wyniki badań laboratoryjnych;
 • ostatnie EKG;
 • opis ostatniego badania radiologicznego klatki piersiowej;
 • parametry dializy (czas, rodzaj koncentratu, prędkość przepływu krwi, przeciętną wielkość ultrafiltracji);
 • rodzaj stosowanego dializatora;
 • rodzaj i stan dostępu naczyniowego;
 • rodzaj i dawkę stosowanego antykoagulanta;
 • listę stosowanych leków.

Chcąc wypoczywać aktywnie, nie należy zapominać o pewnych restrykcjach – powinien o nich opowiedzieć lekarz. Pacjenci dializowani otrzewnowo muszą np. unikać nadmiernego wysiłku. Nie wchodzi więc w rachubę wspinaczka górska, ale już spływ kajakowy, nordic walking czy partyjka w badmintona nie powinny odbić się na zdrowiu.

Dializowani często podróżują po świecie, dzieląc się wspomnieniami z wyprawy z innymi chorymi. Jedną z takich osób jest Pan Kazimierz Gawłowski, który opisał swoją wyprawę do Bodrum w Turcji na blogu (wpis można przeczytać tutaj). Wiele informacji na temat dializ gościnnych można również uzyskać na forum Nieśmiertelnych.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

1 komentarz do tego wpisuWylij komentarz
 1. Ja od lat wyjezdzam zagranice ,nie ma z tym problemow . informacja od lekarza ze stacji dializ z parametramii , zalatwic sobie dialize w miejscu pobytu za granica( zawsze chetnie przyjma) i mozna jechac. Polecam!

116 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress