Odkrycie: nerki regenerują się!

Niere_(1)Naukowcy z Sheba Medical Center i Uniwersytetu w Tel Awiwie, we współpracy z naukowcami z Instytutu Biologii Komórek Macierzystych i Medycyny Regeneracyjnej na Uniwersytecie Stanforda, dowiedli, że nerki są zdolne do nieustannej produkcji nowych komórek. Wyniki eksperymentów przeprowadzanych na myszach obaliły tym samym powszechne przekonanie, że nerki mają znikomą zdolność do regeneracji.

Nowe badania pokazują, że procesy odnowy i naprawy zachodzą w nerkach przez cały czas. „One nigdy nie odpoczywają i regenerują się bezustannie, produkując różnego rodzaju komórki zastępujące te, które tracimy np. podczas oddawania moczu. Nasze badanie dowodzi, że nerki nie są organami statycznymi” – wyjaśnia prof. Benjamin Dekel z Sheba Medical Center, członek zespołu badawczego.

„Na razie jesteśmy na samym początku drogi, ale wyniki naszych badań [na pewno] będą miały bezpośredni wpływ na terapię chorób nerek i ich regenerację” – komentuje dr Yuval Rinkevich z Uniwersytu Stanford.

 

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcie:

Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress