Nerka z pluszu

 

nerka_wesoła

Agnieszka Nieradka przez rok studiowała analitykę medyczną. Po ukończeniu szkoły wyższej wpadła na pomysł, jak zaznajomić dzieci z anatomią człowieka. Na początku ubiegłego roku postanowiła, że będzie szyła maskotki w kształcie ludzkich narządów. By zrealizować swój pomysł, założycielka Pluszektorium sama uczyła się szyć. Nie było łatwo – dopiero po trzech miesiącach pracy z igłą i nitką pierwsze zęby i serca zaczęły przypominać te ludzkie. Zabawki robione dziś przez Panią Agnieszkę przypominają naturalne organy, choć z uwagi na grupę odbiorców mają uproszczone kształty i odrealnione barwy. 

Maskotki z Pluszektorium nie są tylko zabawkami. Mają stanowić dobry pretekst do rozmowy dziecka z rodzicem o wnętrzu człowieka, zarówno o jego anatomii, jak i uczuciach. Pluszaki mają różne miny – są radosne bądź smutne, zmęczone lub kapryśne. „Odkryłam, że nie ma w sklepach zbyt wielu zabawek, które miałyby inny niż wesoły wyraz twarzy, a swoje chciałam wzbogacić o element edukacyjny, czyli wyrażanie stanu organów za pomocą czterech minek. Dzięki temu możemy stworzyć całą historię na temat stanu zdrowia czy przebiegu leczenia. Często zdarza się, że ktoś zamawia maskotkę w dwóch wersjach: tej mniej entuzjastycznej i tej radosnej, co ma pokazać proces zdrowienia” – mówi Agnieszka Nieradka.

Zabawki nie są wykonywane taśmowo. Każda maskotka jest odrębnym unikatowym dziełem, dzięki czemu między obdarowaną osobą a pluszakiem powstaje swego rodzaju więź. „Każdy z nas ma niepowtarzalny zestaw genów, tkanek i narządów. Nie można znaleźć drugiej osoby z identycznym zestawem. Tak samo jest w przypadku Pluszektorium – zabawki są do siebie podobne, czasem niedoskonałe, ale nie znajdziemy dwóch identycznych” – czytamy na stronie internetowej firmy.

W ofercie sklepu znajdują się maskotki w 13 kształtach narządów wewnętrznych: zęba, serca, trzustki, mózgu, jelita, wątroby, płuca, żołądka, nerki, macicy, prostaty, tarczycy i pęcherza. „Nerek schodzi całkiem sporo. Myślę, że wpływ na to mają dwa czynniki: sam kształt pluszowej nerki jest przyjazny, a ponadto w Polsce jest całkiem spora rzesza ludzi, którzy mają swoją historię związaną właśnie z tym organem” – zauważa pani Agnieszka. Oprócz nich można też kupić organopodobne breloki i tatuaże zmywalne. Ceny przedmiotów nie przekraczają 60 zł. Tydzień temu pluszaki zawitały do warszawskiego KURATORIUM – galerii młodej polskiej sztuki i sklepu z dizajnem – gdzie można je dotknąć, przytulić (co pomaga m.in. oswoić lęk związany z chorobą) i znaleźć dla siebie tę jedyną.

pluszaki-1024x576

Anatomia przeniknęła do świata zabawek także poza granicami Polski. Radosne pluszowe narządy autorstwa Wendy Bryan (iheartguts.com) czy dziecięce ikony popkultury z widocznymi organami (myszka Mickey, lalka Barbie czy Hello Kitty, etc.) pomysłu Jasona Freeney’a (metro.co.uk) – to tylko początek listy pomysłowych zabawek stworzonych, by zaspokoić ciekawość maluchów zainteresowanych wyglądem wnętrza człowieka.

Opracowanie na podstawie:

Zdjęcia:

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress