Pytania i odpowiedzi

- Pan Janusz pyta: Moja żona rozpoczęła dializy. Z tego co mówią lekarze ma stosować „odpowiednią dietę” tj. zawierająca mało potasu, fosforu. Łatwo to jest powiedzieć trudniej zrealizować nie podając przydładów, jadłospisów itd. Zostawiają pacjenta samemu sobie bo dietetyk jest w ramach NFZ niedostępny. W związku z tym czy Państwo dysponują wzorcami takich jadłospisów i diet dla tego typu pacjentów lub ewentualnie jakimiś wskazówkami ułatwiającymi życie w tej sytuacji.

Odpowiada redakcja nerki.info: Szanowny Panie. Szczegółowe wskazania co do diety zależą od wyników ostatnich badań Pana małżonki. Stopień koniecznego ograniczenia potasu czy fosforu uzależniony jest od tych wyników. Szczegółowe informacje – również jadłospisy i przykłady potraw – Pana małżonka powinna dostać w stacji dializ. Jeśli jednak z jakichś względów tak się nie stało prosimy ponownie skontaktować się z nami. Proszę również zerknąć na dział „dieta” na naszej stronie internetowej. Znajdzie tam Pan między innymi niezbędne informacje o sposobach ograniczania potasu i fosforu w pożywieniu.

- Pani Joanna pyta: Chciałabym oddać nerkę mojej mamie, ale nie wiem jaka jest procedura. Od czego zacząć, gdzie się zwrócić. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.

Odpowiada redakcja nerki.info: Szanowna Pani Joanno. Skoro chce Pani oddać nerkę swojej mamie to przyjmuję, że mama jest dializowana. Jedyna możliwa droga w tej sytuacji to zgłoszenie się do lekarza w stacji dializ, w której dializowana jest Pani mama. To jest właśnie pierwszy krok, o który Pani pyta. PO

2 komentarzy do tego wpisuWylij komentarz
  1. Fosfor się nie dializuje, a jest powszechny w jedzeniu. Jedyne lekarstwo ścisła dieta. No i wapno które redukuje fosfor do posiłku. Mnie znów usadowił się głównie w skórze. Okropnie piecze. Fosfor powoduje że dializowani po jakimś czasie przestają chodzić. Nawołuję do diety

  2. Witam,

    Mam prośbę o wyjaśnienie jednej kwestii, mam ojca który od kilku lat jest dializowany, dodatkowo po wypadku porusza się na wózku inwalidzkim ma nie wład kończyn dolnych. Od jakiegoś czasu skarży się na silne bóle rąk, konkretnie bolą go żyły, czy kości ciężko opisać ten ból ale jest do tego stopnia silny że nie śpi całymi nocami, bardzo się męczy, co można zrobić, czy można to zbadać od czego te bóle, czym są spowodowane?

204 pingback do tego wpisu
Dodaj komentarz

Muisz być zalogowany aby dodać komentarz.

Wasze zdjęcia

Wasze filmy

Message from server: Gone. Check in YouTube if the id NerkiKropkaInfo belongs to a user. To locate the id of your user check the FAQ of the plugin.

Wszystko o dializach i chorobach nerek © 2017 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress